Boğaziçi’nden bilgi sızıntısı ile ilgili tuhaf savunma: Yedekleri emniyete verdik

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci, mezun ve idari işçi ilişkin bilgilerin olduğu sunucular yapılan bir zımnî ihaleyle bir firmaya devredilmişti.

Konuya ait üniversitenin akademik takımından reaksiyon gelirken uzmanlar bilgilere sınırsız erişimin verilmesi riskine dikkat çekmişti.

Uzmanlar dataların değiştirilebileceğini, mezunların mezun değilmiş üzere, mezun olmayanların da mezunmuş üzere gösterilebileceğini söylemişti.

“EMNİYET KRİTİK SUNUCULARIN KOPYASINI ALDI”

Durumun vahametini gösteren ikazlar sonrası günlerdir sessizliğini koruyan Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü açıklama yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Heyeti (BTK) üyelerinin; öğrenci, mezun ve çalışanların ferdî bilgilerine ‘onaysız erişim müsaadesi tespit ettiklerini’ duyurmasının arkasında Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nden mevzuyla ilgili olarak açıklama yapıldı.

İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümler Bürosu’ndan inceleme talep edildiği ve Emniyet’in kritik sunucuların yedeğini aldığı belirtildi.

“YETKİSİZ BİREYLERCE DATA SİLİNMESİ YAHUT DEĞİŞTİRİLMESİ RİSKİ VAR”

Açıklamada “yetkisiz bireylerce data silinmesi yahut değiştirilmesi riski” olduğu belirtilerek, “Rektörlük tarafından İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Kabahatler Bürosu’ndan inceleme talep edilmiştir” denildi.

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünden yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Bilindiği üzere üniversitemizin bilgi süreç altyapısını geliştirmeye yönelik çalışmalarımız birtakım öğretim üyelerimiz ve idari işçi tarafından maksat alınmış ve akamete uğratılmaya çalışılmıştı.

Bu teşebbüslerle ilgili yürütülen soruşturmayı engellemek maksadıyla, yetkisiz şahıslarca bilgi silinmesi yahut değiştirilmesi riski olduğu ortaya çıkmış ve kalıcı bilgi kaybı ihtimaline karşı Rektörlük tarafından İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümler Bürosu’ndan inceleme talep edilmiştir.

Bu talep kapsamında kritik sunucuların konfigürasyon yedeklerinin alınması emniyet üniteleri tarafından yürütülmekte olup, yetkisiz işçi yahut şahıslar tarafından soruşturmanın gidişatını etkileyecek bilgi kaybı ve bilgi silinmesi teşebbüslerinin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Bu konfigürasyon evrakları Bilgi Süreç Merkezi’nde tutulacak ve tüzel süreçlerde sistemlerin durumuna dair kanıt teşkil edecektir. İlerleyen süreçlerde elde edilen bulgular üniversitemiz kamuoyuyla da paylaşılacaktır.”

ONAYSIZ GİRİŞ TESPİTİ YAPILDIĞI ARGÜMAN EDİLMİŞTİ

Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Heyeti üyesi dört akademisyen, Bilgi Süreç Merkezi’nde ferdî datalara onaysız erişim müsaadesi tespit ettiklerini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.