Bakan Nebati’den enflasyon bildirisi: Bu düşünceyi bertaraf edecek hükümet var

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, A Haber’de gündeme ait açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başlıkları:

Dünya her gün değişiyor. 6 ay sonra örneğinde aslında almış olduğumuz kararlarla KKM sistemi Türkiye’de yeni bir enstrümanla taleplere karşılık veren, ihanete kadar varan telaffuzlarının bitirildiği, önlem paketleriyle önünü gören Türkiye’ye adımlardı. Dolardaki düşüşle Türkiye’deki alt bileşenler 2022 yılının Türkiye’nin en âlâ sürecine başlangıçtı. O tarihlerde 7 ay sonra uyandık. Ortada değerli kabusu yaşadık. 24 şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya girmesiydi. Dünyadaki istikrarları değiştiren sonuç ortaya çıkardı.

RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI VE İKTİSADA ETKİSİ

Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyadaki istikrarları altüst etti. Bu bir kabus. Ağır bir travmaya sebep oldu tüm dünyada. Bunun koyduğu enflasyon tedarik zorlukları üzere şeyler salgın periyodunun de ötesine geçti.

2022’nin Ocak ayı ile 2020’nin Ocak ayı ortasında bir dejavu yaşandı. Pandemi olmasaydı Türkiye çok farklı olacaktı.

İlk olaylar ile birlikte dükkanlar kapandı, işletmeler durdu. Beşerler önünü göremiyor. Ne olacağını bilmeyen bir Türkiye ve dünya resmi. Biz dedik ki beşerler işlerini kaybedeceğini bilsin. 20 Aralık tarihine kadar hür düşüşün olduğu vakti hatırlayın. 20 Aralık’ta önlemler paketi açıklandı ve toplumun her bölümü dayanak verdi. Öteki bir sabaha uyanıldı. Salgın boyunca Türkiye farkını ortaya koydu, küçülecek denirken büyümüş ve ayrışmış, ticaret ve üretim canlı. Tüm bunların üzerine inşa ederek yolumuza devam edelim.

Salgın periyodu boyunca Türkiye farkını ortaya koydu. Ticaret canlı ve orijinal pazarlar bulundu.

(Salgın sonrası) İktisatta bu işi biz bitireceğiz dediğimizde savaş planlarımızı öteledi.

Savaş Türkiye’ye fiyat artışı olarak yansıdı.

Ben ümitliyim… Türkiye salgın devrinde olduğu üzere artık de başarılı bir sonuç elde edecek.

Türkiye altyapısını tamamlanmış bir ülke ve kapasitesi çok büyük. Yanı başımızda savaş varken bile çarklar döndü.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Emtia fiyatları gerginlikten ötürü yükseliyordu, savaş ile birlikte daha fazla arttı. Bu sürecin enflasyon ile yürüyeceğini ve biz muhalefetin bize bunun ile saldırmaya çalışacağını söylemiştik. TÜİK bugün sayıları açıkladı. Enflasyonun kalıcı olmaması için gerekli önlemlerin alınması değerli.

Enflasyonun birinci periyotları tatlıdır. Ticaret canlanır. Fakat sabit gelirli meşakkat yaşar. Bu badireyi bertaraf edecek hükümet ve sayın cumhurbaşkanımız var. Bu kesim desteklemeli. Destekliyoruz. Minimum fiyat artırıldı. İkinci yarıda artırıldı. Önemli dayanak sağlanmış oldu. Emekli, dul yetim tamamında maaş artışına gidildi.

Bunu hisseden bir kesim var. Bu iş ne kadar sürer diye bakınıyor. Temmuz ayındaki artışla kendini yeterli hissedenler ne kadar devam edecek diye bakınıyor. Adımlar atıyoruz. 90’lı yıllarda dar gelirliler külfetle karşı karşıya kaldığında, mesela hasta olduğunda hastaneye gitme bahtı yoktu. Fakat Türkiye üzere bir yerde dar gelirli hastalandığımda bana sahip çıkan bir devlet var diye biliyor.

“ERDOĞAN GİTSİN” DİYENLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAK

Ben umutluyum zira Türkiye salgın devrinde olduğu üzere o denli bir başarılı sonuç elde edecek bundan yüzde yüz eminim.

Türkiye’yi bilmeyenler ve Tayyip Erdoğan düşmanlarının hayal kırıklığına uğrayacağı süreci yaşayacağız. Yolları yaptık büyük köprüler bitti. Savaşta Türkiye’de çarklar döndü.

Avrupa ve yakın coğrafya muhtaçlığını Türkiye’den süratli formda karşılıyor. Savaş ve salgının en büyük kazanımlarından bir tanesi. Türkiye’nin sanayi kapasitesinin öteki bir noktaya geleceği. Problemlerin üstesinden gelen Türkiye var. Bu sıkıntıları görüp yandık bittik diyenlerin ülkesi değil.

“İŞSİZLİK” AÇIKLAMASI

90’lar ile 2022’nin dar gelirlisi ortasında çok büyük fark var.

Dar gelirlileri mağdur etmeyeceğiz.

Temel amacımız işsizliği almaması. Biz büyüme odaklı yol haritamızı çizdik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.