Bakan Koca’dan katsayı farkı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sıhhat çalışanlarının katsayı farkları hakkında açıklama yaptı. Koca, “Temel bilimler dahil, afiliye hastane ile kontratı olan uzmanlar ortasındaki katsayı farkı olmayacak” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eylül ayında uygulamaya konulan katsayı farkları ile ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hastanelerde vazife yapan halk sıhhati, biyokimya, mikrobiyoloji ve öteki temel bilim uzmanları için 3’e çıkarılıp başka uzmanlarla eşitlenen katsayı Eylül’de uygulanacak.

Temel bilimler dahil afiliye hastane ile kontratı olan uzmanlar ortasında katsayı farkı olmayacak. Birinci basamak sıhhat kuruluşlarında (İSM, TSM) taban ek ödeme katsayısı kurum gayelerinin yayınlanmasıyla birlikte 1’e çıkmıştı. Toplu mukaveleden doğan haklar çerçevesinde bu katsayı doktor dışı sıhhat işçisi için 1,1’e çıkmış olacak.

Değişiklik uygulamaya konuldu. 112 Acil Hizmetleri çalışanları taban ek ödemesi yüksek tutulmuştur. Hesaplamada kullanılan katsayı; tabiplerde yüzde 10, başka sıhhat çalışanında yüzde 40 oranında artışla uygulamaya kondu. Toplu mukaveleden doğan haklar ile doktor dışı sıhhat çalışanı için ayrıyeten yüzde 10 artış gerçekleşti” tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.