Bakan Kirişci’den ‘Anadolu leoparı’ açıklaması: ‘Tekrar görünmeye başladı’

Orman Genel Müdürlüğü’nde (OGM) ‘Dünya Biyoçeşitlilik Günü’ aktifliğine katılan Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, biyolojik çeşitliliğin ekonomik zenginliğe çevrilmesinin değerine değindi.

Kirişci, “Bunu daha ziyadesiyle gerçekleştiriyor olmamız gerekir. Buna ait bilgilerin kayıt altına alınması, bunların bilgi tabanında buluşturulması, bu data tabanını muhtaçlığı olan herkese açılması, kullandırılması elbette değerli ancak kâfi değil. Bu datalarla yetinmeyeceğiz. Eldeki datalar ile değişimi ve dönüşümü takip etmemiz gerekiyor. Madem ki elimizde bilgilerimiz var, bunları takip etmemiz gerekiyor. Buna ait bakanlığımız gerekli aksiyonları gerçekleştiriyor. Biyoçeşitlilik konusunda da öteki hususlar üzere eğitim gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bakan Kirişci, şu sözleri kullandı:

“Toplum olarak gerekli eğitimleri almamız gerekiyor hem de ilkokul çağından başlayarak. Bir öbür husus da öbürleri bizim sırtımızdan milyarlarca dolar yarar elde ederken bunların kaynağı bizim endemik tiplerimiz olduğu halde buralardan ekonomik olarak istifade edemeyen ülke pozisyonundayız. Buna da müsaade etmememiz gerekir. Bizden, endemik tiplerden elde edilen ilaç olabilir, boya olabilir, bunlardan elde edilen gelirlerden biz de hissemize düşeni almalıyız. Bunun da kesinlikle üstesinden geleceğiz. Taslak halinde hazırlanan bir çalışma var, bunu milletvekili arkadaşlarımızla paylaşıp teklif olarak Meclis’e sunmuş olacağız, bu negatif durumu olumluya dönüştürmüş olacağız.” 

‘1974’TEN SONRA TEKRAR GÖRÜLDÜ’

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın, biyolojik çeşitliliğin kesiştiği coğrafya olduğunu kaydeden Bakan Kirişçi, en son 1974 yılında görülen ve kuşağının yok olduğu düşünülen Anadolu leoparının tekrar görülmeye başlandığını belirtti.

Kirişçi, “Ülkemizde en son 1974 yılında görülen ve kuşağının yok olduğu düşünülen Anadolu leoparının tekrar görünmeye başladığını artık biliyoruz. Bunun sayısının artırılmasının yerinde olacağını düşünüyorum. Fotokapan teknolojisiyle bu hayvanları rahatsız etmeden varlığını belirlemiş olduk” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.