Bakan Karaismailoğlu: 478 bin kilometre fiber kablo çekildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Kesimi 3 Aylık Pazar Bilgileri Raporu’nu” kıymetlendirdi. Bu yılın birinci çeyreğinde haberleşme bölümündeki büyümenin devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, birinci üç aylık devir prestijiyle BTK tarafından yetkilendirilen 444 şirketin 801 yetki dokümanı bulunduğunu kaydetti.

Sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin birinci çeyrekte net satış gelirlerinin geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 21 artarak 25,5 milyar liraya yükseldiğini duyuran Karaismailoğlu, taşınabilir abone sayısının 87,4 milyona ulaştığının altını çizdi.

BU YIL ŞİMDİYE KADAR 160 MİLYON TAŞINABİLİR NUMARA TAŞINDI

Bu yılın birinci çeyreğinde toplam taşınabilir trafik ölçüsünün 76 milyar dakika olduğuna vurgu yapan Karaismailoğlu, “Mobil abone yaygınlığı yüzde 103,2 düzeyinde gerçekleşti. Taşınabilir abonelerin 81,3 milyonunun 2016 yılında hizmete başlayan 4.5G aboneliğini tercih ettiği ve 4,5G hizmetinin toplam abonelerin yüzde 93’ünü oluşturduğu görülüyor. Makineler ortası bağlantı (M2M) abone sayısı 7,9 milyonu aştı. Taşınan toplam taşınabilir numara sayısı 160 milyona ulaşırken, sabit çizgilerde ise toplamda 2,4 milyon numara taşıma süreci gerçekleştirildi” dedi.

478 BİN KİLOMETRE FİBER KABLO DÖŞENDİ

70,5 milyonu taşınabilir olmak üzere toplam genişbant internet abone sayısının 88,8 milyona çıktığının altını çizen Karaismailoğlu, abone sayısının geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 6 arttığını tabir etti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran en yüksek artış yaklaşık yüzde 70 ile kablosuz-telsiz sabit internet hizmeti abone sayısında yaşandı. 2022 yılı birinci çeyreğinde 478 bin kilometre fiber altyapısına ulaştık. Fiber internet abone sayısı da yıllık bazda yüzde 21 artışla 5 milyonu geçti. Genişbant internet abonelerin kullanımları da 2022 yılı birinci çeyreğinde değerli ölçüde artış gösterdi. Sabit genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 229 GByte düzeyinde, taşınabilir genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı ise 12,6 GByte düzeyinde gerçekleşti. Bir evvelki üç aylık periyoda nazaran; sabit genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımında yüzde 12 ve taşınabilir genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımında ise yüzde 15 civarında artış oldu” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.