ArabanaGelsin’le alışverişlerde yüzde 90’a varan vakit tasarrufu!

Süratli ve çok kanallı teslimat seçenekleri, online alışverişi benimseyen tüketicilerin satın alma kararlarında en tesirli başlıklardan biri olarak öne çıkıyor. PwC’nin Global Tüketici Nabzı Anketi’ne nazaran tüketicilerin yüzde 56’sı verimli bir teslimat modeli sunan perakendecileri tercih ederken, McKinsey’in bir araştırması tüketicilerin yüzde 60 ila yüzde 70’inin hem mağazada hem de online alışveriş yaptığına dikkat çekerek çok kanallı alışverişin yükselişte olduğunu vurguluyor. Bilhassa büyük kentlerde yemek ya da market alışverişi için kaybedilen vakti en aza indirme amacıyla hayata geçirilen ArabanaGelsin, çok kanallı perakendeye yeni bir yaklaşım getirerek kullanıcılara istedikleri eserleri taşınabilir uygulama üzerinden sipariş verdikten sonra kendilerine en yakın noktadan, otomobillerinden inmeden teslim almalarına imkan tanıyor.

Tüketicilerin fizikî ve dijitali birleştiren fijital tecrübeler ve daha çok teslimat noktası aradığına dikkat çeken ArabanaGelsin Genel Müdürü Mehmet Özsipahioğlu, “2022’de perakendenin yükselen trendi, çok kanallı stratejiler oldu. Büyük kentlerde yaşayanlar yemek ya da market alışverişlerinde uygun park yeri bulmak, aracı park etmek, sipariş vermek, sıra beklemek, ödeme yapmak, otomobile geri yürümek üzere süreçlerin her birine günde ortalama 40 dakika harcıyor. Teslimat uygulamalarını ya da paket servisi tercih edenler de kuryeleri beklemek, bölgedeki satış noktalarıyla sonlu kalmak, eser başına daha çok ödemek üzere sorunlarla karşılaşıyor. ArabanaGelsin, çok kanallı perakendeye yeni bir yaklaşım getirmek gayesiyle, online ve fizikî alışverişi buluşturarak alışverişlerde yüzde 90’a kadar vakit tasarrufu sağlamayı hedefleyen bir fikir olarak ortaya çıktı” dedi.

YARARLI MODEL OLARAK TESCİL EDİLDİ

Fikrin birinci testlerini Ankara’da gerçekleştirdiklerini ve bu süreçte teslimat müddetlerinin 5 dakikadan 7 saniyeye kadar gerilediğini gördüklerini belirten Mehmet Özsipahioğlu, “Siparişi taşınabilir uygulamadan veren müşterilerin teslimat noktasına vardıklarında aracı durdurmaları, eseri teslim almaları ve tekrar hareket etmeleri ortasındaki toplam müddetin 7 saniyeye kadar düştüğünü tespit ettik. Sonrasında TÜRKPATENT müracaatımızı tamamladık ve ArabanaGelsin uygulamamız Pozisyon Dayanaklı Çevrimiçi Alışveriş Sistemi unvanıyla Yararlı Model olarak tescil edildi. İstanbul’da süren pilot uygulama kapsamında, hem kontratlı işyerlerinden, hem de tüketicilerden ilgi görüyoruz. Restoran, kasap, manav, kafe, fırın, süpermarket, petshop, çiçekçi üzere tüm perakende noktalarına uygulanabilen ArabanaGelsin, yaya müşteriler tarafından da kullanılabiliyor. Eserleri seçen, ödemeyi yapan müşteriler, satın aldıkları eserlere en yakın sipariş teslim noktasından erişebiliyor” sözlerini kullandı.

“DAHA SÜRATLİ TESLİMAT, DAHA YÜKSEK MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ”

Uygulamanın pozisyon takviyeli altyapısıyla mobilden ve web platformundan kullanabildiğine dikkat çeken ArabanaGelsin Genel Müdürü Mehmet Özsipahioğlu, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı:

“Paket teslimat ve dakikalar içinde teslim bilhassa kısıtlama devirlerinde çok yeterli bir seçenekti. Ama ülkemizdeki perakende dalı bugün doygunluğa ulaştı. Alışverişler online platformlara taşındıkça, dakikalar içinde teslimat modeli, yoğunluk sebebiyle hem kuryeler için adil olmayan, hem tüketiciler için sunduğu kıymet vaadini karşılamayan bir modele dönüşmeye başladı. ArabanaGelsin, mağaza ve online alışveriş seçeneklerini birleştirerek bilhassa büyük kentlerde yaşayan tüketicilere kıymetli bir vakit avantajı kazandırıyor. Temel kullanım senaryolarımıza nazaran işe giderken kahvaltılık almak ya da öğlen yemeğine ulaşmak 70 saniyede, akşam meskene dönerken alışveriş yapmak 180 saniyede tamamlanıyor. Kontratlı işletmeler ise daha çok müşteri, daha yüksek müşteri memnuniyeti ve stoksuz çalışabilme avantajları elde ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.