Ankara’da cinsel istismardan yargılanan öğretmenin savunmasına mahkeme liderinden reaksiyon

Ankara’nın Keçiören ilçesinde cinsel istismar ve tacizde bulunduğu suçlamasıyla yargılanan öğretmenin savunması ‘pes’ dedirtti.

İlçedeki bir okulda eğitim gören F.N.Ö. isimli kız çocuğu, geçen yıl halasına, okulda misyonlu din kültürü ve ahlak bilgisi ile hafızlık öğretmeni Münir Yükselmiş’in, kendisine cinsel istismarda bulunduğunu, kimseye söylememesi için tehdit ettiğini, tehditle bu aksiyonlarını devam ettirdiğini söyledi.

Anne ve babası başka olan, babaannesiyle birlikte yaşayan F.N.Ö, halasına öğretmeninin cinsel içerikli bildirilerini da gösterdi. Şikayet üzerine öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. Yazışmalar da savcılığa kanıt olarak sunuldu. Gözaltına alınan Yükselmiş, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanırken, emekliye ayrıldı.

Tutuklu yargılanan öğretmen Münir Yükselmiş (62)

83 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

Savcılık soruşturması sonucu sanık Münir Yükselmiş hakkında ‘zincirleme biçimde öğretici tarafından çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘zincirleme halde elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanarak öğretici tarafından çocuğa karşı cinsel taciz’, ‘zincirleme biçimde cinsel hedefle çocuğu hürriyetinden mahrum kılma’, ‘zincirleme halde konut dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘zincirleme formda tehdit’ cürümlerinden 83 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

İddianamede, F.N.Ö’nün psikologlar nezaretinde alınan tabirine yer verildi. Tabirinde, en büyük hayalinin hafız olmak olduğunu söyleyen F.N.Ö, yaşadıklarını anlattı. F.N.Ö, Yükselmiş’in, telefonla tacizleri dışında yalnız olduğu vakitlerde meskene gelerek cinsel istismarda bulunduğunu da kaydetti.

Tutuklu Münir Yükselmiş’in, Ankara 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı.

Sanık, savunmasında, F.N.Ö.’nün halasının kendisiyle birlikte olmak istediğini, bunu kabul etmeyince kendisine komplo kurulduğunu ileri sürdü.

MAHKEME LİDERİNDEN ‘SEN KİMSİN’ REAKSİYONU

Yükselmiş, mağdurun sav ettiği üzere yalnız olduğunda konuta giderek cinsel istismarda bulunmadığını, evraka giren WhatsApp konuşmaları ve gece vakti saatlerce yapılan telefon görüşmelerinin hafızlık eğitimi için olduğunu argüman etti. Bildirilerdeki cinsel içerikli yazışmaların sorulması üzerine Yükselmiş, öğrencisinin erkek arkadaşlar edinmesinden ötürü iffetini korumak için kendi hayalini kurdurarak tatmin olmasını sağladığını, hedefinin öğrencisini korumak olduğunu öne sürdü.

Mahkeme lideri, “Sen kimsin, iffet korumak üzere bir vazifenin mi var? Kaç öğrencinin iffetini korudun?” diyerek sanığa reaksiyon gösterdi. Yükselmiş, “Sadece F.N.Ö’yü korudum” yanıtını verdi.

Şahitlerin dinlenmesinin akabinde mağdurun sonraki celse dinlenmesine ve sanık Münir Yükselmiş’in tutukluluk halinin devamına karar verilerek, duruşma ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.