AK Partili vekilden sokak köpeği saldırısına tahlil: Ağaç ol konumu

Son periyotta artan sokak köpeklerinin terörü kamuoyunun ana gündemini oluşturdu.

Neredeyse her gün karşımıza çıkan sokak köpeklerinin saldırısına karşı birçok kişi bedelini ya yaralanmayla ya da canıyla ödemek zorunda kalıyor.

Birçok vatandaş köpeklerin toplanmasını talep ederken bugüne kadar yetkili ünitelerden tahlil için bir adım gelmedi.

Hükümet kanadından ise başıboş köpeklere karşı yürütülen çalışmalar sürerken, TRT Haber’e konuk olan AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün’den köpek ataklarına karşı enteresan bir tahlil önerisi geldi.

Birçok kişi sokak köpeklerinin kendilerine saldırması durumunda ne yapacağını bilmediğini belirten Düzgün, “Sokak köpeğine nasıl davranacağımızı öğrenmemiz lazım” diyerek birlikte hayat vurgusu yaptı.

 

Zelzelede olduğu üzere bilinçlendirme kıymetli

Köpek saldırısına sarsıntıyla örnek veren Düzgün, bir atak anında yapılması gerekenleri ise şu tabirlerle anlattı;

“Şimdi burada tıpkı sarsıntıda olduğu üzere bir bilinçlendirme çok değerli. Zelzele olduğu vakit hepimiz biliyoruz ki en sağlam yere geçeceğiz cenin konumu alacağız, bunu öğrendik.

“Köpek durup dururken saldırmaz”

Bunun üzere sokak hayvanıyla karşılaştığımızda, bu hayvan durup dururken bize saldırmaz. Temel muhtaçlıkları giderilmeyince saldırıyor.

“Ağaç ol durumu…”

Bu durumla karşılaştığımızda ağaç ol konumu dediğimiz bir konum…Çocuk ya da yetişkin, gördük köpeği tahminen bir şey yapmayacak. Biz ona saldırmayalım.

“Elimize taş sopa almayalım”

Refleks olarak elimize taş sopa alıyoruz. Bunları yapmamamız lazım. Ağaç ol konumu alıp ellerimizi birleştirip içimizden saymaya başlayacağız. Ben seninle ilgilenmiyorum, sana bir ziyanım olmayacak sen de bana ziyan vermeden yanımdan uzaklaşır mısın manasına geliyor.

“60’a kadar sayın o gider”

Bir 50-60’a kadar saydığımız vakit o hayvan sizin yanınızdan uzaklaşacak.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.