ABD’den Türkiye’ye savaş uçağı tehdidi: CAATSA’yı uygularız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, F-16 savaş uçaklarının ABD’den tedarikine müsaade verilmemesi durumunda Türkiye’nin alternatif uçak arayışı içerisine yönelebileceğine ait değerlendirmelerinin akabinde ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklamalar geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye’nin, Rus üretimi savaş uçakları alması halinde “yeni CAATSA yaptırımlarına tabi tutulabileceğini” savundu.

ABD’li yetkili, Türkiye’nin esaslı ve kıymetli bir NATO müttefiki olduğunu belirterek, “S-400 hava savunma sistemlerinin tedariki, tüm müttefiklerin Varşova’daki 2016 NATO Tepesi’nde Rus teçhizatına bağımlılığı azaltma taahhütleriyle direkt çelişmektedir” tabirlerini kullandı.

Yetkili, “Türkiye’yi ve ABD’nin tüm ortaklarını ve müttefiklerini, Rusya’ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan ek S-400 sistemleri de dahil olmak üzere gelecekte Rus silahlarını ve teçhizatlarını satın almaktan kaçınmaya çağırıyoruz” dedi.

Yetkili ayrıyeten, aksi taktirde CAATSA yaptırımlarının devreye gireceğine dikkat çekerek, “Bu tıp tedarik süreçleri, başka ayrı ve halihazırda uygulananlara ek olarak CAATSA yaptırımlarına tabi olabilir” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.