ABD ve Güney Kore’nin başlatacak olduğu ortak tatbikat son vakitlerin en büyüğü olacak

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamaya nazaran, “Ulchi Özgürlük Kalkanı” ismi verilen müttefiklerin yaz tatbikatı, 22 Ağustos – 1 Eylül periyodunda gerçekleştirilecek.

Tatbikatta, savaş uçakları, deniz zırhlıları, tankların yanı sıra binlerce asker yer alacak.

İlk 4 gününde sivil savunma eğitiminin verileceği tatbikatta, ortak taarruz ve cepheye ikmal eğitimleri yapılacak.

İnsansız hava araçları ve yeni kuşak savaş teknolojilerinin kullanımı da eğitim başlıkları ortasında yer alırken, liman, havaalanları ve sanayi bölgelerine yönelik ataklarda asker sivil dayanaklı savunma eğitimleri de verilecek.

Amerika ve Güney Kore ordularının ortak tatbikatı

Kuzey Kore’nin tatbikata reaksiyon göstereceği bekleniyor

ABD Savunma Bakanlığı, ABD, Güney Kore ve Japon donanmalarının 8-14 Ağustos’ta Hawaii kıyılarında füze ihtar, balistik füze arama ve izleme tatbikatlarına katıldığını, bunun üç taraflı iş birliğini ilerletmeyi amaçladığını açıkladı.

Güney Kore ve ABD, “Ulchi Özgürlük Kalkanı” tatbikatını savunma talimi olarak nitelendirse de Kuzey Kore’nin müttefik güçlerce yapılan her tatbikatı “işgal provası” ve nükleer silahlardan caydırma teşebbüsü olarak değerlendirdiği gerekçesiyle tatbikata reaksiyon göstereceği kaydediliyor.

Amerika ve Güney Kore ordularının ortak tatbikatı

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin ve Güney Koreli mevkidaşı Lee Jong-sup, Kuzey Kore önderi Kim Jong Un’un tehditlerinin akabinde temmuzda yaptıkları açıklamada, müttefiklerin caydırıcı duruşunu güçlendirme ve 2022’nin ikinci yarısında ortak askeri tatbikatı genişletme konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik diyalog, 2019’da Hanoi’de gerçekleştirilen son görüşmenin akabinde durmuştu.

Kuzey Kore, bu yıl yeni füze denemeleri yapmaya başlamıştı.

Pyongyang’ın bilinen 7’nci nükleer denemesinin hazırlıklarını tamamladığına dair bilgiler de gelen haberler ortasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.