ABD Senatosu, silah düzenlemesi yasası konusunda muahedeye vardı

Senatörler yaptıkları yazılı açıklamada, ABD’de son devirde gündeme gelen silah ıslahatı tartışmaları konusunda prensipte anlaştıklarını duyurdu.

Metni şimdi yazılmayan tasarının, bireylere ruhsal takviye verilmesi, okullardaki güvenliğin artırılması, akli istikrarı yerinde olmayan şahısların silah almasının yasaklanması ve 21 yaşın altındaki bireylerin silah almasının kısıtlanması üzere unsurlar içermesi bekleniyor.

Öte yandan kelam konusu mutabakatta 10 Cumhuriyetçi vekilin yer alması da tasarının hazırlanması durumunda Senatonun pürüzüne takılmaması manasına geliyor.

ABD’DE SİLAH ISLAHATI TARTIŞMALARI

Temsilciler Meclisinin hafta içinde onayladığı öteki bir silah ıslahatı tasarısının ise Senatonun onayını alması beklenmiyor.

ABD’de, 14 Mayıs’ta Buffalo’daki bir süpermarketteki ırkçı silahlı hücumda 10 kişinin, 24 Mayıs’ta da Teksas’ın Uvalde kasabasındaki bir okuldaki hücumda ise 19 öğrenci ve 2 öğretmenin öldürülmesinin akabinde, “silah reformu” tartışmaları alevlenmişti.

ABD Lideri Joe Biden bu bahiste Kongreye davette bulunmuş, Temsilciler Meclisi ise hafta içinde silah düzenlemelerini içeren bir yasa tasarısını onaylamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.