2 yıl ortadan sonra birinci hac kafilesi Suudi Arabistan’da

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 2 yıldır hac ibadeti Suudi Arabistan dışındaki müslümanlar tarafından yapılamıyordu.

Tedbirlerin kaldırılması ile birinci kafile Endonezya’dan Suudi Arabistan’a ulaştı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere nazaran, Endonezya’dan gelen bu yılın ilk hacı kafilesini taşıyan uçak, Medine’deki Prens Muhammed bin Abdulaziz Havalimanı’na indi.

Suudi yetkililer karşıladı

Kafile, havaalanında Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı Vekili Muhammed bin Abdurrahman el-Bicavi ile Endonezya’nın Riyad Büyükelçisi Abdulaziz Ahmed ve kimi Suudi Arabistanlı yetkililer tarafından karşılandı.

Endonezyalı 358 hacı adayının bulunduğu kafile havalimanında güllerle karşılanırken, gelenlere hurma ve zemzem ikramı da yapıldı.

Suudi Arabistan’a yurt dışından son hacı kabulü 2019 yılında yapılmış daha sonra koronavirüs salgını nedeniyle yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında yalnızca ülke içinden ve hudutlu sayıda hacı adayına müsaade verilmişti. Geçen yıl da ülke içinden 60 bin kişiyi kabul eden Suudi Arabistan, yurt dışından kimsenin alınmayacağını duyurmuştu.

Korona gölgesinde hac mevsimi

AA’nın haberine nazaran bu yıl Suudi Arabistan, hac ibadeti için ülke içinden ve dışından toplam bir milyon ziyaretçinin kabul edileceğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından nisan ayında yapılan açıklamada, Kovid-19 salgını tedbirleri gölgesinde gerçekleşecek hac mevsimine ait kurallar duyurulmuştu.

Bu yıl hac için kutsal topraklara kabul edilecek ziyaretçilerde 65 yaş altı olmasının yanı sıra Kovid-19 aşısının temel dozlarını yaptırmış olmaları kuralı aranacağı belirtilmişti. Ayrıca hac ibadeti için Suudi Arabistan’a seyahat eden her yolcunun son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz edeceği aktarılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.