1930’da kuşağı tükenen Tazmanya kaplanı tekrar hayata döndürülecek

BBC News’in haberine nazaran, Avustralya ve ABD’deki araştırmacılar, kök hücre ve gen düzenleme teknolojisi kullanarak etçil keseli Tazmanya kaplanlarının yine hayata döndürülebileceklerini açıkladı.

Söz konusu projede, yaşayan keseli hayvandan benzeri kök hücre alma metoduyla soyu tükenmiş ya da tükenmeye başlayan hayvanları yine hayata döndürmek için gen düzenleme teknolojisi kullanılması planlanıyor.

Melbourne Üniversitesinden araştırmayı yöneten Profesör Andrew Pask, birinci yaşayan yavru Tazmanya kaplanına 10 yıl içinde sahip olabileceklerine inandığını tabir etti.

Bilim insanlarının bu projeyi uygulayabilmesi halinde, kuşağı tükenmekte olan canlıları hayata geri döndürmeye ait tarihte bir unsur imza atılmış olacak.

Tazmanya kaplanı olarak isimlendirilen büyük keseli hayvanın bilinen son üyesi 1930’larda ölmüştü.

Öte yandan, kimi bilim insanları, kelam konusu projeye aralıklı yaklaşarak bunun “bilim kurgudan ibaret” olduğunu savundu.

Avustralya Antik DNA Merkezinden Doç. Dr. Jeremy Austin, Sydney Morning Herald gazetesine yaptığı açıklamada, kuşağı tükenen hayvanları hayata geri döndürmenin bir efsaneden ibaret olduğunu ve bu projenin bilimle bir ilgisinin bulunmadığını, daha çok medyanın ilgisini çekmekle alakalı olduğunu öne sürdü.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.